O autorze
W życiu zobaczyłam ponad 50.000 obrazów. Niektóre z nich mam ciągle przed oczami. I właśnie o tych obrazach najbardziej lubię pisać.
Piszę pod wpływem chwili. Czasem w samolocie, czasem w pociągu. Zazwyczaj w biegu. Wiedzą o tym moi znajomi. Często piszę z głowy, gdyż pragnę na gorąco dzielić się z Państwem moimi odczuciami. Pokazać mój osobisty sposób patrzenia na artystów i ich dzieła. Nie wyczerpuję zatem tematów, ale mam nadzieję, że udaje mi się niektórych z Państwa zainspirować do uważnego i częstszego patrzenia na sztukę.

Zastrzeżenie:
Publikowane przeze mnie teksty sa autorskie i podlegają ochronie. W przypadku powoływania się na nie, proszę o podanie źródla i autorstwa. (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


DR JUSTYNA NAPIÓRKOWSKA: historyk sztuki i europeista; doktor nauk społecznych. Studia na Uniwersytecie Florenckim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Sciences Po w Paryżu; ukończyła program poświęcony sztuce nowoczesnej na Oksfordzie.
Dyrektor artystyczny Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Brukseli.
Prowadzi wykłady na temat międzynarodowego rynku sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz wykłady o sztuce m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Autorka bloga Osztuce nagrodzonego w konkursie Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury.
Autorka francuskojęzycznego bloga Beaux Arts na platformie dziennika Le Monde.

Kreatywna fotografia w Brukseli

Halina Marduła, Cyberfoto, Galerie Mont des Arts
Od kilkunastu lat w Polsce odbywa się duży konkurs fotograficzny p.t. Cyberfoto. Główną jego ideą jest przygladanie się przemianom jakie w dziedzinie sztuki wnosi fotografia cyfrowa. I niezwykłym możliwościom jakie daje, plasując się gdzieś na pograniczu, między fotografią a grafiką. Wystawa laureatów konkursu właśnie trwa w Brukseli.

W przypadku fotografii cyfrowej zachodzi pewien paradoks. Z jednej strony - fotografia - poprzez udoskonalenia techniczne staje się bardziej zuniformizowana. Pozwolić ma na uzyskanie kontrolowanego efektu, coraz bardziej niezależnie od umiejętności fotografujacego.

Z drugiej strony- na gruncie nowych rozwiązań technicznych- rozwija się zmysł kreacji, odchodzący od tego ściśle dokumentujacego, szerokiego nurtu twórczości fotograficznej. Wykorzystujący potężny kreacyjny potencjał fotografii cyfrowej.

I to właśnie takie zdjęcia są przedmiotem konkursu Cyberfoto.

W tym roku odbyła się jego XV edycja. W konkursie ocenianych było ponad 1800 prac. Te nagrodzone w ciągu kilku ostatnich edycji właśnie pokazujemy na wystawie w Brukseli.

Fotografia artystyczna jest tą dziedzina sztuki, w której najbardziej dosłownie dokonuje się wybór między dokumentacją a kreacją. Rozwijająca się technika w sposób naturalny działa w służbie fotografii dokumentującej.
W przypadku fotografii kreatywnej nowe techniki pozwalają z kolei na bardzo ciekawe - i twórcze rozwiązania.

Dzięki temu przesuwają się granice sztuki. A artyści - odważnie eksperymentują. Efektem są prace bardzo osobliwe, indywidualne i mocne.Jak w przypadku kreacji autorów takich jak Aurelia Pachołek, której prace o niepokojącym charakterze wymykają się fotograficznym kadrom. Albo jak w zamkniętych w palecie szarości fotografiach Haliny Marduły eksplorujących temat pożadania. Czy też w tchnących motywem vanitas pracach Kamili Żurawskiech Chwiszczuk.


To polscy reprezentanci międzynarodowego konkursu odbywającego się w Czestochowie. Polska fotografia na międzynarodowym tle ma się dobrze!Cyberfoto- wystawa laureatów konkursu
Galerie Mont des Arts, Bruksela
do 15 grudnia 2013 roku

Wystawa zorganizowana przy udziałe Regionalnego Biura Śląska w Brukseli

Justyna Napiorkowska, historyk sztuki i europeista, prowadzi Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli, autorka "O sztuce", Bloga Roku 2010 w dziedzinie Kultury. W portalu Natemat pisze głównie o sztuce polskiej XX i XXI wieku.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...