O autorze
W życiu zobaczyłam ponad 50.000 obrazów. Niektóre z nich mam ciągle przed oczami. I właśnie o tych obrazach najbardziej lubię pisać.
Piszę pod wpływem chwili. Czasem w samolocie, czasem w pociągu. Zazwyczaj w biegu. Wiedzą o tym moi znajomi. Często piszę z głowy, gdyż pragnę na gorąco dzielić się z Państwem moimi odczuciami. Pokazać mój osobisty sposób patrzenia na artystów i ich dzieła. Nie wyczerpuję zatem tematów, ale mam nadzieję, że udaje mi się niektórych z Państwa zainspirować do uważnego i częstszego patrzenia na sztukę.

Zastrzeżenie:
Publikowane przeze mnie teksty sa autorskie i podlegają ochronie. W przypadku powoływania się na nie, proszę o podanie źródla i autorstwa. (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


DR JUSTYNA NAPIÓRKOWSKA: historyk sztuki i europeista; doktor nauk społecznych. Studia na Uniwersytecie Florenckim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Sciences Po w Paryżu; ukończyła program poświęcony sztuce nowoczesnej na Oksfordzie.
Dyrektor artystyczny Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Brukseli.
Prowadzi wykłady na temat międzynarodowego rynku sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz wykłady o sztuce m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Autorka bloga Osztuce nagrodzonego w konkursie Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury.
Autorka francuskojęzycznego bloga Beaux Arts na platformie dziennika Le Monde.

Leszek Rózga | grafika i rysunek

Leszek Rózga,  Para etruska, suchoryt i akwarela, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Leszek Rózga, Para etruska, suchoryt i akwarela, Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
"Biały karton i nic w głowie, ale szkoda zmarnować te parę godzin, które mi zostały dane. Maczam pędzel w tuszu i zrzucam kleks albo kreskę i to mnie inspiruje do narysowania następnej kreski. (...) Biała płaszczyzna mnie inspiruje do zniszczenia tej białości, tej dziewiczości, tej niewinności płaszczyzny." Tak o potrzebie tworzenia mówił profesor Leszek Rózga (1924-2015), wybiny grafik i pedagog. Biała kartka jest zatem dla artysty wyzwaniem. Przedstawiam kilka wybranych prac Leszka Rózgi. Biała kartka dla artysty jest zatem wyzwaniem.

LESZEK RÓZGA (1924 -2015). Odbył prywatne studia z malarstwa u Marii Skarbek-Kruszewskiej w latach 1945-46. W 1948 roku rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi pod kierunkiem profesorów Władysława Strzemińskiego, Adama Rychtarskiego, Stefana Wegnera oraz Ludwika Tyrowicza. Dyplom z wyróżnieniem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie uzyskał w 1954. W 1958 został członkiem grupy "Piąte Koło". W 1967 rozpoczął pracę dydaktyczną z zakresu grafiki w Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych w Łodzi. W 1971 roku współtworzył Wydział Grafiki. Od lat 70-tych, grafika polska za sprawą m.in. Leszka Rózgi zdobyła światowe uznanie. W 1979 Leszek Rózga otrzymał tytuł profesora. Artysta tworzył serie barwnych grafik inspirowanych podróżami i historiami z własnego życia, niekiedy odwołując się do mistrzów- Mirò, Matisse`a oraz Picassa.


Prace artysty znajdują się m.in. w zbiorach:
-Albertiny w Wiedniu
-Biblioteki Narodowej w Paryżu
-Gabinetu rycin Ermitażu w Petersburgu
-Muzeum Sztuki w Łodzi


Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa | Bruksela

Obrazy i rysunki prof. Leszka Rózgi (1924-2015) można zobaczyć w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32
www.napiorkowska.pl
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...