Kreatywna fotografia w Brukseli

Halina Marduła, Cyberfoto, Galerie Mont des Arts
Od kilkunastu lat w Polsce odbywa się duży konkurs fotograficzny p.t. Cyberfoto. Główną jego ideą jest przygladanie się przemianom jakie w dziedzinie sztuki wnosi fotografia cyfrowa. I niezwykłym możliwościom jakie daje, plasując się gdzieś na pograniczu, między fotografią a grafiką. Wystawa laureatów konkursu właśnie trwa w Brukseli.

W przypadku fotografii cyfrowej zachodzi pewien paradoks. Z jednej strony - fotografia - poprzez udoskonalenia techniczne staje się bardziej zuniformizowana. Pozwolić ma na uzyskanie kontrolowanego efektu, coraz bardziej niezależnie od umiejętności fotografujacego.Z drugiej strony- na gruncie nowych rozwiązań technicznych- rozwija się zmysł kreacji, odchodzący od tego ściśle dokumentujacego, szerokiego nurtu twórczości fotograficznej. Wykorzystujący potężny kreacyjny potencjał fotografii cyfrowej.

I to właśnie takie zdjęcia są przedmiotem konkursu Cyberfoto.

W tym roku odbyła się jego XV edycja. W konkursie ocenianych było ponad 1800 prac. Te nagrodzone w ciągu kilku ostatnich edycji właśnie pokazujemy na wystawie w Brukseli.

Fotografia artystyczna jest tą dziedzina sztuki, w której najbardziej dosłownie dokonuje się wybór między dokumentacją a kreacją. Rozwijająca się technika w sposób naturalny działa w służbie fotografii dokumentującej.
W przypadku fotografii kreatywnej nowe techniki pozwalają z kolei na bardzo ciekawe - i twórcze rozwiązania.

Dzięki temu przesuwają się granice sztuki. A artyści - odważnie eksperymentują. Efektem są prace bardzo osobliwe, indywidualne i mocne.Jak w przypadku kreacji autorów takich jak Aurelia Pachołek, której prace o niepokojącym charakterze wymykają się fotograficznym kadrom. Albo jak w zamkniętych w palecie szarości fotografiach Haliny Marduły eksplorujących temat pożadania. Czy też w tchnących motywem vanitas pracach Kamili Żurawskiech Chwiszczuk.

To polscy reprezentanci międzynarodowego konkursu odbywającego się w Czestochowie. Polska fotografia na międzynarodowym tle ma się dobrze!Cyberfoto- wystawa laureatów konkursu
Galerie Mont des Arts, Bruksela
do 15 grudnia 2013 roku

Wystawa zorganizowana przy udziałe Regionalnego Biura Śląska w Brukseli

Justyna Napiorkowska, historyk sztuki i europeista, prowadzi Galerię Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli, autorka "O sztuce", Bloga Roku 2010 w dziedzinie Kultury. W portalu Natemat pisze głównie o sztuce polskiej XX i XXI wieku.
Trwa ładowanie komentarzy...