O autorze
W życiu zobaczyłam ponad 50.000 obrazów. Niektóre z nich mam ciągle przed oczami. I właśnie o tych obrazach najbardziej lubię pisać.
Piszę pod wpływem chwili. Czasem w samolocie, czasem w pociągu. Zazwyczaj w biegu. Wiedzą o tym moi znajomi. Często piszę z głowy, gdyż pragnę na gorąco dzielić się z Państwem moimi odczuciami. Pokazać mój osobisty sposób patrzenia na artystów i ich dzieła. Nie wyczerpuję zatem tematów, ale mam nadzieję, że udaje mi się niektórych z Państwa zainspirować do uważnego i częstszego patrzenia na sztukę.

Zastrzeżenie:
Publikowane przeze mnie teksty sa autorskie i podlegają ochronie. W przypadku powoływania się na nie, proszę o podanie źródla i autorstwa. (Ustawa z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych).


DR JUSTYNA NAPIÓRKOWSKA: historyk sztuki i europeista; doktor nauk społecznych. Studia na Uniwersytecie Florenckim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Stypendystka Sciences Po w Paryżu; ukończyła program poświęcony sztuce nowoczesnej na Oksfordzie.
Dyrektor artystyczny Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Brukseli.
Prowadzi wykłady na temat międzynarodowego rynku sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz wykłady o sztuce m.in. w Komisji Europejskiej i na Uniwersytetach Trzeciego Wieku.
Autorka bloga Osztuce nagrodzonego w konkursie Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury.
Autorka francuskojęzycznego bloga Beaux Arts na platformie dziennika Le Monde.

Divina Polonia i inne tematy- szkicownik Franciszka Starowieyskiego

Franciszek Starowieyski, Divina Polonia Rapta Per Europa Profana, obraz zakupiony w 1998 roku do Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli
Franciszek Starowieyski, Divina Polonia Rapta Per Europa Profana, obraz zakupiony w 1998 roku do Stałego Przedstawicielstwa RP w Brukseli
W 1998 roku Franciszek Starowieyski namalował słynny obraz p.t. „Divina Polonia rapta per Europa profana” do przedstawicielstwa RP w Brukseli. Obraz był odważny, a ujęcie nawiązujące do mitu o Zeusie porywającego Europę niekonwencjonalne i prowokujące. Dziś szkice do tego obrazu pokazujemy w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej- na razie w Warszawie, a za moment być może w Brukseli.

Starowieyski zasłynął tzw. teatrami rysowania. W swojej twórczości łaczył fascynację kobiecą zmysłowością z refleksją dotyczącą przemijania. Nie bez powodu antydatował swoje obrazy o 300 lat, tak jakby powstały w XVII stuleciu. Na świecie zasłynął m.in. dzięki Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Saô Paulo (1973) ale także nagrodami za plakat filmowy w Paryżu, w Warszawie i w Chicago.
Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej
Warszawa | Bruksela

Rysunki Franciszka Starowieyskiego można zobaczyć w Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie przy ul. Świętokrzyskiej 32
www.napiorkowska.pl
Trwa ładowanie komentarzy...